Konferencja naukowa „Choroba i odpowiedzialność” 7-8 grudnia 2018 w Krakowie

Tytuł konferencji „Choroba i odpowiedzialność“ obejmuje dwa główne kręgi tematyczne. Pierwszym z nich będzie zespół pytań związanych z odpowiedzialnością za chorobę: czy jesteśmy w jakimś stopniu odpowiedzialni za swoje zachowania i stany zdrowotne, a jeżeli tak, to czy powinniśmy być za nie także w jakiś sposób pociągani do odpowiedzialności. Drugi krąg tematyczny, któremu będzie poświęcona konferencja, dotyczy natomiast raczej odpowiedzialności w chorobie: czy i w jakim stopniu osoba chora, np. cierpiąca na takie […]

lub inne zaburzenia psychiczna, ponosi odpowiedzialność i może być pociągana do odpowiedzialności za to, jak zachowuje się w swojej chorobie, a często także na skutek choroby. Dwa wyróżnione tematy często łączą się z sobą – jak choćby, gdy zastanawiamy się nad moralną lub prawną odpowiedzialnością osób uzależnionych – ale mogą też występować osobno. Zależałoby nam na tym, aby każdy z nich został naświetlony z różnych dopełniających się punktów widzenia: etycznego, prawnego, medycznego i psychologicznego.

Sympozjum „Choroba i odpowiedzialność”, współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Bioetyczne, Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ oraz Zakład Badań nad Etyką Zawodową w Instytucie Filozofii UJ, ma być okazją do takiej interdyscyplinarnej dyskusji. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu! Obrady będą miały miejsce w sali im. Romana Ingardena (nr 25) w Instytucie Filozofii UJ na ul. Grodzkiej 52 w Krakowie. Z niektórymi tekstami konferencyjnymi można zapoznać się w bazie danych INCET.

7 XII Piątek (14.30 – 19.30)

14.30 – otwarcie sympozjum

14.45-15.45

Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro „Czy (i kiedy) choroba może być dobrem?”

15.45-16.45

Prof. dr hab. Dominika Dudek „Odpowiedzialność moralna – refleksje psychiatry”

16.45-17.00

Wystąpienie mgr Anny Liberadzkiej, działaczki Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi”