Konferencja naukowa „Prawny i etyczny status wytycznych praktyki medycznej” 8-9 marca 2019 w Krakowie

W dniach 8-9 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się sympozjum pt. „Prawny i etyczny status wytycznych praktyki medycznej” organizowane przez Instytut Filozofii UJ i Polskie Towarzystwo Bioetyczne. Planowana konferencja ma być sposobnością do przedyskutowania problemów, jakie z punktu widzenia medycyny, prawa i etyki nasuwają wytyczne dotyczące praktyki medycznej, a w szczególności rekomendacje i stanowiska […]

formułowane przez polskie towarzystwa lekarskie.

Sympozjum „Prawny i etyczny status wytycznych praktyki medycznej” zostanie sfinansowane ze środków dostępnych w ramach projektu badawczego „Sprawiedliwość w opiece zdrowotnej” nr 2013/08/A/HS1/00079. Będzie ono współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Bioetyczne, Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ oraz Zakład Badań nad Etyką Zawodową w Instytucie Filozofii UJ. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu! Obrady będą miały miejsce w sali im. Romana Ingardena (nr 25) w Instytucie Filozofii UJ na ul. Grodzkiej 52 w Krakowie.

8 III Piątek (14.30 – 19.30)

14.45-15.30 – prof. dr hab. Olga Haus „«Incidental findings» w diagnostycznych badaniach genetycznych. O czym i jak informować pacjentów?”

15.30-16.45 – prof. dr hab. Maciej Małecki „Dylematy procesu tworzenia wytycznych medycznych – refleksje uczestnika”

16.45-17.30 – prof. dr hab. Włodzimierz Galewicz „O normatywnym statusie wytycznych praktyki medycznej”

17.30-17.45 – przerwa kawowa

17.45-18.30 – dr Wiktoria Leśniak „Siła zalecenia a preferencje autorów wytycznych. Czy metodologia GRADE pomaga użytkownikom w interpretacji?”

18.30-19.15 – prof. dr hab. Joanna Haberko „Standardy wykonywania zawodu w ramach procedur medycznie wspomaganej prokreacji”

9 III Sobota (10.30-15.30)

10.45-11.30 – prof. dr hab. Jan Dobrogowski „Perspektywy medycyny bólu standardy jakości leczenia”

11.30-12.15 – dr Paweł Skuczyński „Wytyczne praktyki jako autonomiczna regulacja oparta na wiedzy między prawem i moralnością”