18 czerwca 2019: Seminarium badawcze - Emilia Kaczmarek (IF UW) - Jak odróżnić uzasadnioną medykalizację od przemedykalizowania?

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na kolejne seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY: Emilia Kaczmarek (IF UW) - "Jak odróżnić uzasadnioną medykalizację od prze-medykalizowania?" Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 czerwca w godz. 17.30-19.00 w Instytucie Filozofii przy ul. Grodzkiej 52, w sali im. Romana Ingardena (nr 25).

Abstrakt

Kiedy medycyna wykracza poza swoje właściwe granice? Celem mojej prezentacji jest zarysowanie pragmatycznych kryteriów rozróżniania między medykalizacją uzasadnioną a nadmierną. Podczas prezentacji: (i) naświetlę różne konsekwencje zarówno uzasadnionej medykalizacji, jak i prze-medykalizowania; (ii) wyjaśnię dlaczego uważam, że problemu wyznaczenia granic medycyny nie można rozwiązać poprzez stworzenie optymalnej definicji zdrowia; (iii) objaśnię znaczenie czterech pytań przewodnich proponowanych w celu ułatwienia odróżnienia medykalizacji uzasadnionej od nadmiernej oraz (iv) wykorzystam je do oceny różnych przykładów medykalizacji (rzeczywistych i hipotetycznych).

28 stycznia 2021: Seminarium badawcze online - Alex Broadbent (University of Johannesburg): Robo-epidemiology: Machine learning, causal inference and public health
Synthese: Call for Papers - 'Evidence in Law and Ethics'
22 kwietnia 2021: Seminarium badawcze online - Christian Tarsney (Uniwersytet Oksfordzki): Non-Additive Axiologies in Large Worlds
11 marca 2021: Seminarium badawcze online - Michał Klincewicz (Uniwersytet w Tilburgu / Uniwersytet Jagielloński): Consequences of unexplainable machine learning for the notions of a trusted doctor and patient autonomy