Filozofia ryzyka w Eindhoven

Karolina Wiśniowska (asystentka naukowa w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ w projekcie BIOUNCERTAINTY i doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ) wzięła udział w kursie "Philosophy of Risk" organizowanym przez The Dutch Research School of Philosophy (OZSW) i 4TU Center for Ethics and Technology.

Kurs odbył się na Uniwersytecie Technologicznym w Eindhoven w dniach 28 października - 1 listopada. Poruszone tematy objęły nie tylko teoretyczne rozważania dotyczące ryzyka, ale i szereg zagadnień związanych z problemami rozważanymi aktualnie w etyce praktycznej, takimi jak ryzyka i niepewności związane z rozwojem robotyki, algorytmami polecającymi treści czy etyką medyczną i ulepszaniem człowieka. Wśród wykładowców znaleźli się: Sven Nyholm (TU/e), Sabine Roeser (Delft), Neelke Doorn (Delft), John Danaher (NUI Galway), Philip Nickel (TU/e), Wybo Houkes (TU/e), Owen King (Twente), Kritika Maheshwari (Groningen) i Jilles Smids (TU/e).