4 grudnia 2019: Seminarium badawcze - dr Joanna Malinowska (UAM) - Empatia w relacjach ludzi i robotów społecznych

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. „Empatia w relacjach ludzi i robotów społecznych” wygłosi dr Joanna Malinowska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się w środę, 4 grudnia 2019 r. o godz. 17.30 w Instytucie Filozofii UJ (sala 25).

Dr Joanna Malinowska pracuje w Zakładzie Filozofii Antycznej, Bizantyjskiej i Średniowiecznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Abstrakt: Roboty społeczne definiuje się jako ucieleśnione, autonomiczne jednostki, które mogą się komunikować i wchodzić w relacje społeczne z ludźmi – pełnią one funkcję partnerek/partnerów seksualnych, opiekunów, terapeutów, trenerów osobistych czy służby. Istotnym elementem takich interakcji jest empatia, która ułatwia zawiązywanie się więzi emocjonalnych oraz ich podtrzymywanie. W trakcie wystąpienia przedstawię korzyści oraz problemy, które pojawiają się w przypadku, gdy pojęcie „empatii” jest wykorzystywane do opisu, wyjaśniania oraz projektowania interakcji ludzi i robotów społecznych. Wskażę także na czynniki, które wpływają na proces empatyzowania z robotami i społeczne konsekwencje, które są wynikiem tego zjawiska.