Pobyt naukowy w Institute for Logic, Language and Computation w Amsterdamie

Jeden z asystentów badawczych w projekcie BIOUNCERTAINTY, Mariusz Maziarz, został zaproszony do ILLC na Uniwersytecie w Amsterdamie w ramach programu stypendialnego European Philosophy of Science Association (EPSA) w celu przeprowadzenia swoich badań.

Pobyt był finansowany przez Institute for Logic, Language and Computation i miał miejsce w listopadzie i na początku grudnia. Pod kierunkiem Federiki Russo Mariusz Maziarz zajął się dwoma kwestiami badawczymi związanymi z wnioskami przyczynowymi w biomedycynie. Po pierwsze, pracował nad rekonstrukcją znaczenia roszczeń przyczynowych wysuwanych przez współczesnych badaczy. Analiza metod badawczych zastosowanych do poparcia roszczeń przyczynowych, przeprowadzona z perspektywy semantyki referencyjnej, prowadzi do wniosku, że biomedycyna jest pluralistyczna w odniesieniu do pojęcia „przyczyny”. Po drugie, Mariusz Maziarz odniósł się do sposobu wnioskowania na podstawie przykładów z literatury epidemiologicznej i klinicznej, w tym dotyczącej niespójnych wyników. Wyniki badań poprawią wykorzystanie wyników biomedycznych w praktyce klinicznej.
Konkurs na stanowisko adiunkta (postdoc) w projekcie BIOUNCERTAINTY w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ (termin zgłoszeń: 31 marca 2020)
Pobyt badawczy w Fundacji Brocher
23 stycznia 2020: Seminarium badawcze - Lee Elkin, PhD - Regret Averse Opinion Aggregation
16 stycznia 2020: Seminarium badawcze - Joanna Smolenski (CUNY) - Germline Gene Editing and the Limits of Informed Consent