[odwołane] 9 marca 2020: Seminarium badawcze - Jonathan Anomaly, PhD (University of Pennsylvania) - What’s Wrong with Factory Farming?

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. “What’s Wrong with Factory Farming?” wygłosi Jonathan Anomaly (University of Pennsylvania). Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 marca 2020 r. o godzinie 17.30 w Instytucie Filozofii UJ (sala 25).

Jonathan Anomaly jest zastępcą dyrektora Instytutu Filozofii, Polityki i Ekonomii na University of Pennsylvania. Pracuje głównie nad zagadnieniami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii. Interesuje go rola norm społecznych i działań instytucji prawnych w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów dotyczących działań zbiorowych.

Abstrakt: Factory farming continues to grow around the world as a low-cost way of producing animal products for human consumption. However, many of the practices associated with intensive animal farming have been criticized by public health professionals and animal welfare advocates. I'll argue that the costs of factory farming -- especially antibiotic resistance and zoonotic vial infections -- outweigh the benefits. I'll end by offering a few suggestions for how to improve the situation for animals and people.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.