15 października 2020: Seminarium badawcze online - Piotr Bystranowski (Uniwersytet Jagielloński); Ivar R. Hannikainen (Universidad de Granada) - Normative vs. factual disagreement: Examining domain differences in dissent perception

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “Normative vs. factual disagreement: Examining domain differences in dissent perception" poprowadzą Piotr Bystranowski (Uniwersytet Jagielloński) oraz Ivar R. Hannikainen (Universidad de Granada). Spotkanie odbędzie się w czwartek 15 października o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: Anecdotal evidence suggests that normative disagreements are more resilient than disagreement about matters of fact. In the present set of studies, we explore the possibility that this phenomenon is rooted in domain differences in people’s synthesis of group consensus. Drawing on the existing research in moral and social  psychology, we hypothesize that people might be more reluctant to ascribe certainty and/or consensus when they face a normative (as opposed to factual) uncertainty/disagreement.

To explore this possibility we conduct a series of vignette studies, and ask participants to assess a battery of public decision problems, in which groups debate about either normative or factual matters. Employing a novel type of  visual stimuli, we semi-continuously manipulate the level of uncertainty surrounding both norms and matters of  fact. Our preliminary results point toward certain differences in the way people characterize disagreement about normative and factual questions.

Piotr Bystranowski: absolwent prawa, filozofii oraz programu European Master in Law and Economics (Bolonia, Hamburg, Hajfa). Obecnie kończy, pod kierownictwem prof. Wojciecha Załuskiego, doktorat poświęcony wybranym zagadnieniom w filozofii prawa karnego i teorii kryminalizacji. Naukowo zajmuje się behawioralną ekonomiczną analizą prawa, eksperymentalną filozofią prawa oraz empirycznymi badaniami nad prawem.

Ivar R. Hannikainen pracuje w departamencie filozofii na Uniwersytecie w Granadzie. Główne obszary jego zainteresowań to kognitywistyka, psychologia moralna oraz metody filozofii eksperymentalnej.

Link do dołączenia do spotkania TUTAJ