10 grudnia 2020: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (INCET/IF UJ), Adrian Stencel (IF UJ): Drug repurposing for COVID-19: The problem of excessive hypothesis testing

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “Drug repurposing for COVID-19: The problem of excessive hypothesis testing" poprowadzą Mariusz Maziarz (INCET/IF UJ) i Adrian Stencel (IF UJ). Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 grudnia o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: We are concerned with the problem of excessive hypothesis testing (multiple comparisons) in the field of the search for covid-19 treatment. The problem, in our opinion, is that the current strategy of searching for the treatment is going to produce numerous false positive results. Currently, there are over 2 thousand interventional clinical trials testing the efficacy of repurposed drugs (hydroxychloroquine and remdesivir are the most widely-known examples).  We argue that the prior probability of hypotheses that these drugs will be effective is very low. Considering that the number of trials is extraordinary, the repetitive sampling of the population of COVID-19 cases will lead to observing dozens of trials reporting positive results despite no effect of the treatments under test. We argue that using mechanistic evidence to assess treatments' efficacy a priori and accounting for false discovery rate could limit the amount of conflicting evidence emerging in the field and save drag approval agencies from changing their recommendations.

Mariusz Maziarz studiował ekonometrię i międzynarodowe stosunki gospodarcze w Szkole Głównej Handlowej. Obecnie kończy doktorat na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i rozpoczyna naukę w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ. Mariusz jest również asystentem w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ w projekcie BIOUNCERTAINTY.

Adrian Stencel pracuje w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główny obszar jego zainteresowań to filozofia biologii, w szczególności teoria ewolucji, biologia populacji i mikrobiologia.

Link do dołączenia do spotkania TUTAJ

[Uwaga! Zmiana terminu] 21 stycznia 2021: Seminarium badawcze online - Matt Bennett (University of Essex): When experts meet policy: Recommendations and judging trustworthiness.
7 stycznia 2021: Seminarium badawcze online - Bartosz Biskup (Uniwersytet Jagielloński): Why marriage? Ungrounded essentialism in theories of marriage.