17 czerwca 2021: Seminarium badawcze online - Karolina Wiśniowska (Uniwersytet Jagielloński): Covid-19 vaccinations: ethics of prioritization policies

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 czerwca o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: How do the theoretical concepts of allocating scarce resources work in practice in medicine? To investigate this problem, we collected data on the COVID-19 vaccination prioritization policies of 30 countries. We then compared this data to the two prevailing approaches in bioethical literature: the utilitarian and the egalitarian positions.
Our aim was to answer the following question: which values are taken into consideration when policymakers encounter a public health emergency such as the COVID-19 pandemic in practice? From two broader sets of values (utilitarian and egalitarian), we distinguished between certain specific values and then compared them to actual policies. Our results show that generally countries neither lean towards utilitarian nor egalitarian values, mostly presenting a pragmatic approach to the given problem. In my talk, I will also offer an analysis on populist tendencies in the policies of the researched countries.

Karolina Wiśniowska jest asystentką w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ w projekcie BIOUNCERTAINTY. W swoich badaniach zajmuje się populizmem w dyskursie bioetycznym oraz jego wpływem na politykę medyczną. Jej zainteresowania naukowe obejmują etykę, bioetykę, prawa człowieka, filozofię prawa, a także filozofię społeczną i polityczną.

Link do spotkania