27 marca 2019: Seminarium badawcze - Maciej Juzaszek (Akademia Leona Koźmińskiego) - Odpowiedzialność za działania niezawinione

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. „Odpowiedzialność za działania niezawinione” wygłosi dr Maciej Juzaszek (Katedra Teorii, Filozofii i Historii Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie). Spotkanie odbędzie się w środę 27 marca w godz. 17.30-19.00 w Instytucie Filozofii na ul. Grodzkiej 52, w sali im. Romana Ingardena (nr 25).

Abstrakt

Zgodnie z systemem kompensacji opartym na zasadzie no-fault za szkód nie pokrywa ich sprawca, lecz odszkodowanie czy zadośćuczynienie wypłacane jest ofiarom z publicznego funduszu pochodzącego ze składek wszystkich podejmujących ryzyko. System taki wykorzystywany bywa w niektórych krajach, w szczególności w stosunku do szkód będących wynikiem wypadków samochodowych czy zabiegów medycznych. David Enoch zauważył, że zasada no-fault prowadzi do pominięcia moralnie istotnego elementu, jakim jest osobista odpowiedzialność sprawcy. Argumentował, że tak jak rodzice mają niekiedy moralny obowiązek wzięcia odpowiedzialność za działania swoich dzieci a obywatele za działania swojego państwa, tak osoby pełnoletnie powinny brać odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań, nawet jeśli w żaden sposób nie zawiniły. W moim referacie przedstawię dwa argumenty przeciwko twierdzeniom Enocha. Pierwszy z nich podnosi, że takie rozumienie odpowiedzialności zakłada na jednostkę „moralną pułapkę”, drugi wskazuje, że w idei odpowiedzialności deliktowej nie ma miejsca dla brania odpowiedzialności.