9 stycznia 2020: Seminarium badawcze - Mariusz Maziarz (INCET/Instytut Filozofii UJ) - The meaning of causal claims in medicine: causal inferences and policy implications

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. “The meaning of causal claims in medicine: causal inferences and policy implications” wygłosi Mariusz Maziarz. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 stycznia 2020 r. o godzinie 17.30 w Instytucie Filozofii UJ (sala 25).

Mgr Mariusz Maziarz pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ, jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ oraz kończy doktorat na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na filozofii nauki, a zwłaszcza na filozoficznych problemach wnioskowań przyczynowych.

Abstrakt:
The purpose of my talk is twofold. First, I argue that medicine accepts moderate causal pluralism as an epistemic definition of causality. Using the approach of referentialist semantics to reconstruct the meaning of causal claims, I deliver four in-depth case studies of recent biomedical research that implicitly accept different definitions of causality. Second, I investigate the implications of pluralism for clinical practice. I differentiate among ‘actions’ that do not change the relata of causal claims, (mechanistic) ‘interferences,’ and ‘interventions’ sensu stricto that act on causes to change effects. My central claim is that causal claims presupposing diverse concepts of causality can deliver evidence for different types of evidence-based policy.

Konkurs na stanowisko asystenta w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ
26 listopada 2020: Seminarium badawcze online - Przemysław Zawadzki (Uniwersytet Jagielloński): Personality and authenticity in light of the memory-modifying potential of optogenetics