The Normative Significance of Empirical Moral Psychology - numer specjalny czasopisma "Diametros" - czerwiec 2020

The aim of this special issue is to encourage scholars to rethink how, if at all, it is possible to draw any normative conclusions by discovering the psychological processes underlying moral judgments.

Wielu psychologów próbuje badać powstawanie osądów moralnych za pomocą różnych metod empirycznych: danych behawioralnych, testów o znaczeniu statystycznym i metod obrazowania mózgu. Niektórzy uczeni twierdzą, że nowe ustalenia empiryczne dotyczące sposobów dokonywania przez nas osądów moralnych stoją w sprzeczności z intuicyjnymi postawami etycznymi. Celem tego specjalnego wydania jest zachęcenie czytelników do przemyślenia, w jaki sposób można wyciągać wnioski normatywne, odkrywając procesy psychologiczne leżące u podstaw osądów moralnych.

Artykuły w tym numerze dotyczą m.in. następujących tematów:

- potoczne rozumienie obiektywizmu a relatywizm;

- wpływ wykonywania USG płodu na przypisanie mu statusu moralnego;

- psychologia moralna a bioetyka;

- efekt języka obcego w badaniach nad moralnością;

- eksperymenty myślowe dotyczące bezstronności.

Zapraszamy do lektury. Ten numer "Diametros" opublikowany jest w całości języku angielskim.

[Uwaga! Zmiana terminu] 26 października 2020: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (Uniwersytet Jagielloński): Is meta-analysis a reliable source of evidence for decisions in the clinic?
22 października 2020: Seminarium badawcze online - Marta Maj (Uniwersytet Jagielloński): Attitudes toward emerging biotechnologies. What matters and why?