Laboratorium filozofii eksperymentalnej: nowa publikacja w czasopiśmie "Motivation and Emotion"

Laboratorium filozofii eksperymentalnej: nowa publikacja w czasopiśmie

One might assume that the desire to help (here described as Want) is the essential driver of helping declarations and/or behaviors. However, even if desire to help (Want) is low, intention to help may still occur if the expectancy regarding the perceived effectiveness of helping is high. We tested these predictions in a set of three experimental studies.

Link do artykułu: Helping when the desire is low: Expectancy as a booster

The research was supported from the Grant NPRH 2bH 15 0068 83 awarded to Tomasz Żuradzki.

[Uwaga! Zmiana terminu] 26 października 2020: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (Uniwersytet Jagielloński): Is meta-analysis a reliable source of evidence for decisions in the clinic?
22 października 2020: Seminarium badawcze online - Marta Maj (Uniwersytet Jagielloński): Attitudes toward emerging biotechnologies. What matters and why?