11 marca 2021: Seminarium badawcze online - Michał Klincewicz (Uniwersytet w Tilburgu / Uniwersytet Jagielloński): Consequences of unexplainable machine learning for the notions of a trusted doctor and patient autonomy

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 marca o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: This paper provides an analysis of the way in which two foundational principles of medical ethics–the trusted doctor and patient autonomy–can be undermined by the use of machine learning (ML) algorithms and addresses its legal significance. This paper can be a guide to both health care providers and other stakeholders about how to anticipate and in some cases mitigate ethical conflicts caused by the use of ML in healthcare. It can also be read as a road map as to what needs to be done to achieve an acceptable level of explainability in an ML algorithm when it is used in a healthcare context.

Michał Klincewicz jest adiunktem na Uniwersytecie w Tilburgu (Department of Cognitive Science and Artificial Intelligence) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim (Instytut Filozofii). Jego zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim czasowy aspekt poznania, który dotyczy na przykład takich zjawisk jak świadome doświadczenia, zmiany osobowości w czasie, percepcja i śnienie. Michał Klincewicz zajmuje się również badaniem problematycznych konsekwencji etycznych związanych z nowymi technologiami, takimi jak broń autonomiczna oraz techniki biomedycznego ulepszania moralnego.