Logo INCET

ERC logo

22 kwietnia 2021: Seminarium badawcze online - Christian Tarsney (Uniwersytet Oksfordzki): Non-Additive Axiologies in Large Worlds

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: Is the overall value of a world just the sum of values contributed by each value-bearing entity in that world? Additively separable axiologies (like total utilitarianism, prioritarianism, and critical level views) say "yes", but non-additive axiologies (like average utilitarianism, rank-discounted utilitarianism, and variable value views) say "no". This distinction is practically important: among other things, additive axiologies generally assign great importance to large changes in population size, and therefore tend to support strongly prioritizing the long-term survival of humanity over the interests of the present generation. Non-additive axiologies, on the other hand, need not support this kind of reasoning. We show, however, that when there is a large enough "background population" unaffected by our choices, a wide range of non-additive axiologies converge in their implications with some additive axiology -- for instance, average utilitarianism converges to critical-level utilitarianism and various egalitarian theories converge to prioritiarianism. We further argue that real-world background populations may be large enough to make these limit results practically significant. This means that arguments from the scale of potential future populations for the astronomical importance of avoiding existential catastrophe, and other arguments in practical ethics that seem to presuppose additive separability, may be truth-preserving in practice whether or not we accept additive separability as a basic axiological principle.

Treść wystąpienia jest rozwinięciem wspólnego artykułu Christiana Tarsneya i Terujiego Thomasa.

Christian Tarsney pracuje w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim zagadnień sytuujących się na przecięciu etyki i teorii decyzji, takich jak problem niepewności normatywnej. Zajmuje się również kwestiami związanymi z efektywnym altruizmem, filozofią polityczną i filozofią czasu.

17 czerwca 2021: Seminarium badawcze online - Karolina Wiśniowska (Uniwersytet Jagielloński): Covid-19 vaccinations: ethics of prioritization policies
10 czerwca 2021: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (Uniwersytet Jagielloński): Do medical researchers make conclusions that disagree with statistical methodology? A philosophical defense of the current practice
[Uwaga! Nowa data] 31 maja 2021: Seminarium badawcze online - Marcin Waligóra (Uniwersytet Jagielloński), Tomasz Żuradzki (Uniwersytet Jagielloński): Why high-risk research with limited prospect of direct benefit can be justified: the case of phase 1 pediatric trials in oncology
13 maja 2021: Seminarium badawcze online - Markus Kneer (Universität Zürich), Izabela Skoczeń (Uniwersytet Jagielloński): Outcome Effects, Moral Luck and the Hindsight Bias