W ostatnich tygodniach uwaga zarówno opinii publicznej, jak i świata naukowego skupiona jest na jednym temacie, którym jest oczywiście pandemia powodowanej przez nowego koronawirusa SARS-Cov-2 choroby Covid-19. Również filozofowie i badacze społeczni analizują zagadnienia związane z pandemią oraz odpowiedziami na nią. Poniżej zaprezentowany jest przegląd wybranych, najciekawszych artykułów okołofilozoficznych dotyczących koronawirusa.
więcej o Co filozofowie i badacze społeczni mówią o koronawirusie?

Dyskusja: Intensywna terapia w warunkach kryzysu

Z relacji o przebiegu pandemii COVID-19 w różnych krajach, zwłaszcza Włoszech i Hiszpanii, dowiadujemy się o lekarzach, którzy – wobec braku dostatecznej liczby respiratorów – byli zmuszeni decydować o tym, któremu z duszących się chorych dać szansę na uratowanie. Wydaje się, że w tak trudnych decyzjach lekarze nie powinni być regulacyjnie opuszczeni, zdani jedynie na indywidualne „sumienie”. Zapraszamy do zapoznania się z internetową dyskusją na ten temat.
więcej o Dyskusja: Intensywna terapia w warunkach kryzysu

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko asystenta w grupie pracowników badawczych/w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ na Wydziale Filozoficznym w zakresie filozofii. Termin składania dokumentów: 31.07.2020.
więcej o [archiwalne] Konkurs na stanowisko asystenta w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “The Shape of Blame” poprowadzi Dries Bostyn (Ghent University). Spotkanie odbędzie się w piątek, 19 czerwca o godzinie 16.00 na platformie Skype.
więcej o 19 czerwca 2020: Seminarium badawcze online - Dries H. Bostyn (Ghent University) - The Shape of Blame

Nagroda Naukowa „Filozofii w Praktyce” 2020

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET), wydawca czasopisma popularnonaukowego „Filozofia w Praktyce” po raz trzeci przyzna Nagrodę Naukową „Filozofii w Praktyce” dla autora pracy z zakresu filozofii praktycznej. Do konkursu można zgłaszać prace naukowe w języku polskim lub angielskim autorstwa pracownika naukowego lub doktoranta afiliowanego w polskiej jednostce naukowej opublikowane w czasopiśmie lub w książce w roku kalendarzowym 2019, można też zgłaszać całe książki. Termin zgłaszania prac: 20 maja.
więcej o Nagroda Naukowa „Filozofii w Praktyce” 2020

Konkurs „Filozofii w praktyce” dla studentów 2020

„Filozofia w praktyce” ogłosiła konkurs dla studentów studiów I i II stopnia wszystkich polskich szkół wyższych na prace z zakresu filozofii praktycznej. Termin zgłaszania prac: 31 maja.
więcej o Konkurs „Filozofii w praktyce” dla studentów 2020

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “Are ABM epidemic models the models of actual mechanisms?” poprowadzą Mariusz Maziarz (UJ) i Martin Zach (Charles University). Spotkanie odbędzie się w piątek, 8 maja o godzinie 16.00 na platformie Skype.
więcej o 8 maja 2020: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (Uniwersytet Jagielloński), Martin Zach (Charles University in Prague) - Are ABM epidemic models the models of actual mechanisms?

W związku z realizacją projektu "Deep uncertainties in bioethics: genetic research, preventive medicine, reproductive decisions" (BIOUNCERTAINTY), Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosił konkurs na stanowisko adiunkta w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ na Wydziale Filozoficznym w zakresie filozofii. Nowy termin składania aplikacji to 31 maja 2020r.
więcej o Nowy termin składania aplikacji w ramach konkursu na stanowisko adiunkta (postdoc) w projekcie BIOUNCERTAINTY

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. “What’s Wrong with Factory Farming?” wygłosi Jonathan Anomaly (University of Pennsylvania). Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 marca 2020 r. o godzinie 17.30 w Instytucie Filozofii UJ (sala 25).
więcej o [odwołane] 9 marca 2020: Seminarium badawcze - Jonathan Anomaly, PhD (University of Pennsylvania) - What’s Wrong with Factory Farming?

W związku z realizacją projektu "Deep uncertainties in bioethics: genetic research, preventive medicine, reproductive decisions" (BIOUNCERTAINTY) finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ na Wydziale Filozoficznym w zakresie filozofii.
więcej o [archiwalne] Konkurs na stanowisko adiunkta (postdoc) w projekcie BIOUNCERTAINTY w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ (nowy termin zgłoszeń: 31 maja 2020)

Pobyt badawczy w Fundacji Brocher

Tomasz Żuradzki został zaproszony do Fundacji Brocher w Hermance (Szwajcaria), gdzie realizuje projekt pt. Deep uncertainties in bioethics: Regulating scientific research on ontologically ambiguous entities.
więcej o Pobyt badawczy w Fundacji Brocher

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. “Regret Averse Opinion Aggregation” wygłosi Lee Elkin, adiunkt z INCET. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r. o godzinie 17.30 w Instytucie Filozofii UJ (sala 25).
więcej o 23 stycznia 2020: Seminarium badawcze - Lee Elkin, PhD - Regret Averse Opinion Aggregation