8 października 2020: Seminarium badawcze online - Vilius Dranseika (Jagiellonian University); Ivars Neiders (Riga Stradins University) - Dying, ceasing to exist, and ‘what we are’

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “Dying, ceasing to exist, and ‘what we are’” poprowadzi Vilius Dranseika (Jagiellonian University) oraz Ivars Neiders (Riga Stradins University). Spotkanie odbędzie się w czwartek 8 października o godzinie 17:30 wyłącznie na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: Recent research on folk beliefs about death determination suggests that people differ quite markedly in their opinions on when we die (Neiders and Dranseika 2020). In this paper, we attempt to extend this empirical result in a number of directions. First, is this sort of disagreement about death a robust phenomenon? Second, do people similarly disagree about when we begin/cease to exist? Third, do people disagree about ‘what we are’? Fourth, are the three issues (When do we die? When do we begin/cease to exist? What we are?) systematically linked in folk cognition? In order to address these questions, we conducted an exploratory online vignette-based survey with Latvian participants (N = 1481). We found that people's opinions on 'what we are' are linked both with their judgments whether someone still/no longer exists and with their judgments whether someone is dead or alive.

Vilius Dranseika uzyskał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie Wileńskim. Obecnie jest doktorantem w Centre for Philosophy of Memory na Genoble Alpes University we Francji. W swojej pracy, pisanej pod opieką prof. Kourkena Michaeliana, stosuje on metody filozofii eksperymentalnej do zagadnień dotyczących filozofii tożsamości osobowej oraz pamięci.

Ivars Neiders jest adiunktem na Uniwersytecie Stradiņša w Rydze. Główne obszary jego zainteresowań to bioetyka, etyka badań naukowych oraz metody filozofii eksperymentalnej.

Link do dołączenia do spotkania TUTAJ

28 stycznia 2021: Seminarium badawcze online - Alex Broadbent (University of Johannesburg): Robo-epidemiology: Machine learning, causal inference and public health
Synthese: Call for Papers - 'Evidence in Law and Ethics'
22 kwietnia 2021: Seminarium badawcze online - Christian Tarsney (Uniwersytet Oksfordzki): Non-Additive Axiologies in Large Worlds