One might assume that the desire to help (here described as Want) is the essential driver of helping declarations and/or behaviors. However, even if desire to help (Want) is low, intention to help may still occur if the expectancy regarding the perceived effectiveness of helping is high. We tested these predictions in a set of three experimental studies.
więcej o Laboratorium filozofii eksperymentalnej: nowa publikacja w czasopiśmie "Motivation and Emotion"

Artykuł Leszka Wrońskiego w czasopiśmie Synthese

I claim that objective consequentialism (OC) faces a problem stemming from the existence in some situations of a plurality of chances relevant to the outcomes of an agent’s acts. I suggest that this phenomenon bears structural resemblance to the well-known Reference Class problem. I outline a few ways in which one could attempt to deal with the issue, suggesting that it is the higher-level chance that should be employed by OC.
więcej o Artykuł Leszka Wrońskiego w czasopiśmie Synthese

Our purpose is to assess epidemiological agent‐based models—or ABMs—of the SARS‐CoV‐2 pandemic methodologically. The rapid spread of the outbreak requires fast‐paced decision‐making regarding mitigation measures.
więcej o Nowa publikacja Mariusza Maziarza i Martina Zacha w Journal of Evaluation in Clinical Practice

Joanna K. Malinowska i Tomasz Żuradzki w AJOB Neuroscience

Co składa się na stronniczość w nauce? Jak można rozpoznać wpływ uprzedzeń na wybór określonych programów badawczych? Czy można przeprowadzić całkowicie obiektywne badania? Joanna K. Malinowska i Tomasz Żuradzki proponują odpowiedzi na te pytania w swoim komentarzu "Non-Epistemological Values in Collaborative Research in Neuroscience: The Case of Alleged Differences Between Human Populations"
więcej o Joanna K. Malinowska i Tomasz Żuradzki w AJOB Neuroscience

Znamy laureatów konkursu Filozofii w Praktyce na najlepszą pracę studencką z zakresu filozofii praktycznej. Już niebawem nagrodzone prace zostaną opublikowane.
więcej o Wyniki konkursu dla studentów w roku 2019/20

Dyskusja: Normatywny status świadczeń medycznych związanych z wysokim ryzykiem

Różnorakie świadczenia medyczne wiążą się z wysokim ryzykiem dla osób, którym są udzielane. W sytuacji szerzącej się groźnej choroby zakaźnej, takiej jak Covid-19, udzielanie potrzebnych świadczeń osobie nią zarażonej może być również związane z wysokim ryzykiem dla tych, którzy ich udzielają. Aby określić normatywne stanowisko medycznych świadczeń związanych z tego rodzaju ryzykiem, trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Zapraszamy do zapoznania się z dyskusją.
więcej o Dyskusja: Normatywny status świadczeń medycznych związanych z wysokim ryzykiem

The aim of this special issue is to encourage scholars to rethink how, if at all, it is possible to draw any normative conclusions by discovering the psychological processes underlying moral judgments.
więcej o The Normative Significance of Empirical Moral Psychology - numer specjalny czasopisma "Diametros" - czerwiec 2020

W ostatnich tygodniach uwaga zarówno opinii publicznej, jak i świata naukowego skupiona jest na jednym temacie, którym jest oczywiście pandemia powodowanej przez nowego koronawirusa SARS-Cov-2 choroby Covid-19. Również filozofowie i badacze społeczni analizują zagadnienia związane z pandemią oraz odpowiedziami na nią. Poniżej zaprezentowany jest przegląd wybranych, najciekawszych artykułów okołofilozoficznych dotyczących koronawirusa.
więcej o Co filozofowie i badacze społeczni mówią o koronawirusie?

Dyskusja: Intensywna terapia w warunkach kryzysu

Z relacji o przebiegu pandemii COVID-19 w różnych krajach, zwłaszcza Włoszech i Hiszpanii, dowiadujemy się o lekarzach, którzy – wobec braku dostatecznej liczby respiratorów – byli zmuszeni decydować o tym, któremu z duszących się chorych dać szansę na uratowanie. Wydaje się, że w tak trudnych decyzjach lekarze nie powinni być regulacyjnie opuszczeni, zdani jedynie na indywidualne „sumienie”. Zapraszamy do zapoznania się z internetową dyskusją na ten temat.
więcej o Dyskusja: Intensywna terapia w warunkach kryzysu