13 maja 2021: Seminarium badawcze online - Markus Kneer (Universität Zürich), Izabela Skoczeń (Uniwersytet Jagielloński): Outcome Effects, Moral Luck and the Hindsight Bias

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 maja o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: In a series of ten preregistered experiments (N=2043), we investigate the effect of outcome valence on judgments of probability, negligence, and culpability – a phenomenon sometimes labelled moral (and legal) luck. We found that harmful outcomes, when contrasted with neutral outcomes, lead to increased perceived probability of harm ex post, and consequently to increased attribution of negligence and culpability. Rather than simply postulating a hindsight bias (as is common), we employ a variety of empirical means to demonstrate that the outcome-driven asymmetry across perceived probabilities constitutes a systematic cognitive distortion. We then explore three distinct strategies to alleviate the hindsight bias and its downstream effects on mens rea and culpability ascriptions. Not all are successful, but at least some prove promising. They should, we argue, be taken into consideration in criminal jurisprudence, where distortions due to the hindsight bias are likely considerable and deeply disconcerting.

Markus Kneer pracuje na Uniwersytecie w Zurychu. Jest również kierownikiem projektu SNF, w ramach którego bada uprzedzenia występujące podczas przypisywania stanów mentalnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują filozofię języka, filozofię umysłu oraz etykę.

Izabela Skoczeń jest adiunktką w Katedrze Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie realizuje projekt badawczy “Preludium” przyznany przez Narodowe Centrum Nauki pt. “Implikatury skalarne w kontekstach prawnych i prawniczych – studium z eksperymentalnej filozofii prawa”. Naukowo interesuje się filozofią języka, pragmatyką językową, filozofią prawa oraz eksperymentalnym badaniem orzecznictwa.

Link do artykułu będącego podstawą wystąpienia.

Link do spotkania

<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?><root available-locales="pl_PL,en_GB," default-locale="pl_PL"><Title language-id="en_GB">Kneer, Skoczeń, seminarium 05.2021</Title><Title language-id="pl_PL">Kneer, Skoczeń, seminarium 05.2021</Title></root>
Kneer, Skoczeń, seminarium 05.2021Kneer, Skoczeń, seminarium 05.2021
28 stycznia 2021: Seminarium badawcze online - Alex Broadbent (University of Johannesburg): Robo-epidemiology: Machine learning, causal inference and public health