Nowa publikacja Mariusza Maziarza i Martina Zacha w Journal of Evaluation in Clinical Practice

Our purpose is to assess epidemiological agent‐based models—or ABMs—of the SARS‐CoV‐2 pandemic methodologically. The rapid spread of the outbreak requires fast‐paced decision‐making regarding mitigation measures.

Link do artykułu: Agent‐based modelling for SARS‐CoV‐2 epidemic prediction and intervention assessment: A methodological appraisal

This research has received funding from the European Research Council (ERC) under the European Union’s Horizon 2020 research and innovation program (Grant agreement no. 805498).

[Uwaga! Zmiana terminu] 26 października 2020: Seminarium badawcze online - Mariusz Maziarz (Uniwersytet Jagielloński): Is meta-analysis a reliable source of evidence for decisions in the clinic?
22 października 2020: Seminarium badawcze online - Marta Maj (Uniwersytet Jagielloński): Attitudes toward emerging biotechnologies. What matters and why?