12 listopada 2020: Seminarium badawcze online - Lee Elkin (Uniwersytet Jagielloński): Normative Uncertainty Meets Social Choice Theory

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Seminarium pt. “Normative Uncertainty Meets Social Choice Theory" poprowadzi Lee Elkin (Uniwersytet Jagielloński). Spotkanie odbędzie się w czwartek 12 listopada o godzinie 17:30 na platformie MS Teams (link poniżej).

Abstrakt: William MacAskill (2016) cleverly combines elements of social choice theory and expected value theory in forming a proposal for decision making under normative uncertainty that he calls the Borda Rule. However, the decision criterion is challenged by incomplete orderings of the options available to a decision maker. In this paper, I show that MacAskill’s robustified extension of the Borda Rule is an unsatisfying solution to the problem and propose amending it with a Borda scoring rule for partially ordered ballots. Besides avoiding the struggles MacAskill’s robust version faces, I demonstrate that the amended rule better accommodates group decision making under normative uncertainty—a matter that has yet to receive serious attention.

Lee Elkin obronił doktorat z filozofii i ekonomii w 2017 roku. Główne obszary jego zainteresowań to epistemologia formalna, filozofia nauki, teoria decyzji, logika i filozofia kognitywistyki. Lee jest obecnie adiunktem w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ w projekcie BIOUNCERTAINTY.

Link do spotkania